Jeszcze słowo o aportach

Marta Małasiewicz        01 grudnia 2015        3 komentarze

Niżej pisałam o orzeczeniu NSA w sprawie opodatkowania przychodów z tytułu objęcia udziałów w spółce kapitałowej w zamian za aport z wykorzystaniem agio. Jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z tego rozwiązania pamiętaj proszę o tym, że:

1/ podjęcie takiej decyzji wywiera bezpośrednie konsekwencje w sferze dokonywanych odpisów amortyzacyjnych.

Co prawda działanie takie nie ma bezpośredniego wpływu na samą amortyzację, ale już na rozliczenie dokonanych odpisów amortyzacyjnych w kosztach podatkowych – tak (!) Przepisy podatkowe są w tej materii jednoznaczne i wynika z nich, że ta część odpisów amortyzacyjnych, która dokonywana jest od tej części ich wartości, która nie została przekazana na utworzenie lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej, nie jest kosztem uzyskania przychodów.

2/ podjęcie takiej decyzji wywiera bezpośrednie konsekwencje w momencie ustalenia kosztów uzyskania przychodów związanych ze zbyciem udziałów nabytych uprzednio z agio

W takim przypadku kosztem uzyskania przychodu z tytułu zbycia udziałów uzyskanych w zamian za wkład niepieniężny z wykorzystaniem agio jest jedynie  wartość nominalna udziałów, (a nie wartość emisyjna, obejmująca agio).

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Wojciech Rudzki | umowanajmu.info Grudzień 9, 2015 o 13:05

Bardzo ciekawy blog, będę systematycznie odwiedzał. Przydałby się tylko jakiś newsletter przypominający o nowych wpisach.

Odpowiedz

Izabela K. Styczeń 17, 2016 o 21:14

Dzień dobry Pani Mecenas! Dziękuję Pani za te kilka słów o aportach. To jest trudna działka, dla mnie nie do końca zrozumiała. A do tego jeszcze to opodatkowanie.

Cieszę się, że Pani tego bloga zaczęła prowadzić, bo wydaje mi się, że Pani ma łatwość prostego pisania. Z prawnikami różnie bywa w tym zakresie, więc skrawek wiedzy podanej w przystępny sposób jest na wagę złota. Na pewno będę do Pani częściej zaglądać!

A tymczasem serdecznie Panią pozdrawiam!
Iza

Odpowiedz

adwokat wągrowiec Kwiecień 5, 2017 o 08:53

Bardzo dużo ciekawych informacji. Aporty to ostatnio ważna kwestia u mnie i doszkalam się w tym kierunku.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: